سبک زندگی

گیاه آلوئه ورا ، کاشت و نگهداری گیاه آبدار آلوئه ورا در خانه

برای کاشت آلوورا باید به خاطر داشته باشید این گیاه باید در مکانی باشد که با نور غیرمستقیم خورشید روشن باشد. آفتاب مستقیم ممکن است پوست لطیف آن را بسوزاند. البته این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد و اگر در معرض نور قرار نگیرد، برگ‌هایش خم می‌شوند.

گیاه آلوئه ورا | آلوئه‌ورا معمولا به‌عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی پرورش داده می‌شود و طرفداران زیادی هم دارد، چون ژل موجود در برگ‌هایش پوست را تسکین می‌دهد؛ البته برخی افراد به آن حساسیت دارند. جالب است بدانید گیاه آلوئه ورا پرمصرف‌ترین گیاه آبدار یا گوشتی در سراسر جهان است. استفاده از این گیاه قدمتی هزار‌ساله دارد. در این مقاله، درمورد نگهداری از گیاه آلوئه ورا نکاتی را بیان می‌کنیم.

گیاه آلوئه ورا

بیش از ۳۰۰ گونه آلوئه‌ورا در جهان وجود دارد؛ اما گونه‌ای که معمولا به‌عنوان گیاه آپارتمانی پرورش می‌یابد «آلوئه باربادنسیس میلر» (Aloe Barbadensis Miller) است. این گیاه دارای برگ‌های ضخیم و شاداب است که با ژل آبکی پر شده‌اند. برگ‌ها از پایه گیاه رشد می‌کنند و دارای لبه‌های دندانه‌دار با خارهای انعطاف‌پذیرند. این گیاه آبدار سریع رشد می‌کند و ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد تا بالغ شود. گیاه آلوئه ورا
گل‌های آلوئه‌ورا روی ساقه‌های بلند و در رنگ‌های زرد، قرمز یا نارنجی ظاهر می‌شوند. گیاهان جوان‌تر به‌طور کلی گل نمی‌دهند و در پرورش آلوورا به‌عنوان گیاه آپارتمانی، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا یک ساقه گل تولید کند.
نام گیاه‌شناسی: آلوئه باربادنسیس میلر
نام رایج: آلوئه‌ورا
رده: ساکولنت (گیاهان گوشتی یا آبدار)
اندازه گیاه بالغ: ۱ تا ۲ فوت (حدود ۳۰ تا ۶۱ سانتی‌متر)
میزان نور دریافتی: نور غیر‌مستقیم خورشید
نوع خاک: شنی
pH خاک: ۷٫۰ تا ۸٫۵
زمان گل‌دهی: تابستان
رنگ گل: زرد، قرمز یا نارنجی
مناطق مقاومت: ۱۰-۱۲ (USDA)
منطقه بومی: آفریقا و شبه‌جزیره عربستان
میزان سمی‌بودن: فقط کمی برای انسان سمی است؛ اما برای حیوانات خانگی و دام کاملا سمی است.
انواع آلوئه‌ورا
پیش از ارائه نکات لازم برای کاشت آلوئه ورا به بررسی انواع گونه‌های این گیاه زیبا می‌پردازیم:
آلوئه کیلیارس (Aloe Ciliaris): دارای گل‌های لوله‌ای نارنجی روشن است؛
آلوئه آکولیتا (Aloe Aculeata): این نوع خاردار و دارای برگ‌هایی با رنگ لیمویی است؛
آلوئه پلی‌فیلا (Aloe Polyphylla): این گیاه شکلی بزرگ و تخم‌مرغی دارد و دارای برگ‌های سبز با نوک بنفش است.
آلوئه برویفولیا (Aloe Brevifolia): این گیاه به‌عنوان آلوئه‌ورای برگ کوتاه شناخته می‌شود. گرد است و برگ‌هایش به‌رنگ آبی‌اند که در برابر نور خورشید گلگون یا طلایی می‌شوند. گیاه آلوئه ورا
مراقبت و نگهداری از گیاه آلوئه ورا
از آنجا که آلوئه‌ورا به خاک ماسه‌ای یا سنگ‌ریزه‌ای احتیاج دارد، هنگامی که در فضای باز پرورش داده می‌شود بهتر است با سایر ساکولنت‌ها (گیاهان گوشتی) با نیازهای مشابه نگهداری شود. آلوئه‌ورای گلدانی در گلخانه‌ها و پاسیوها به‌خوبی رشد می‌کند و برای سوختگی و گزش مفید است.
این گیاه در اواخر بهار یا اوایل تابستان شکوفا می‌شود. گیاهان برای شروع شکوفایی باید کاملا بالغ باشند و در صورت برداشت برگ‌ها، هر سال شکوفا نمی‌شوند.
نور مناسب برای نگهداری از گیاه آلوئه ورا
برای کاشت آلوورا باید به خاطر داشته باشید این گیاه باید در مکانی باشد که با نور غیرمستقیم خورشید روشن باشد. آفتاب مستقیم ممکن است پوست لطیف آن را بسوزاند. البته این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد و اگر در معرض نور قرار نگیرد، برگ‌هایش خم می‌شوند.
خاک مناسب برای نگهداری آلوئه ورا
خاک آلوئه‌ورا باید به‌خوبی تخلیه شود. در زیستگاه طبیعی خود، آلوئه‌ورا به‌طور کلی در دامنه‌ها رشد می‌کند تا زه‌کشی خوب تضمین شود. برای اطمینان از زه‌کشی در گلدان، می‌توانید از خاک گلدان مخصوص کاکتوس استفاده کنید یا مقداری پرلیت یا ماسه درشت را با خاک مخلوط و از آن استفاده کنید.
بسیار مهم است که مطمئن شوید برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، خاک هوادهی می‌شود. بله، ریشه گیاهان به اکسیژن نیاز دارد و وقتی بیش‌ازحد مرطوب بماند، نمی‌تواند تنفس کند. گیاه آلوئه ورا
آب کافی برای نگهداری از گیاه آلوئه ورا
خاک مناسب برای نگهداری از گیاه آلوئه ورا
برای آبیاری آلوئه ورا باید توجه داشته باشید که گیاهان آلوئه‌ورا آب را در برگ‌های پرپشت و ریشه‌های ضخیم و رشته‌ای خود ذخیره می‌کنند. آلوئه‌ورا به‌خوبی از پس خشک‌سالی برمی‌آید؛ اما بهتر است منظم آبیاری شود. اگر گیاه در فواصل طولانی‌مدت خشک بماند، برگ‌هایش پوسته‌پوسته می‌شوند. استرس طولانی‌مدت، خشک‌سالی زیاد و آب زیاد باعث زردشدن و ازبین‌رفتن برگ‌هایش می‌شوند.
برای نگهداری از گیاه آلوئه ورا در فصل بارندگی، آب اضافی به گیاهان ندهید. بیشتر آلوئه‌وراها در زمستان رشد نمی‌کنند و به‌هیچ‌وجه به آب احتیاج ندارند؛ به‌شرط آنکه در فصل رشد، آب کافی دریافت کرده باشند. اگر در زمستان آب‌و‌هوای شهر شما بارانی است، بهتر است گیاهتان را در شن یا سنگ بکارید. این مواد اجازه می‌دهند آب خارج شود. حتما قبل از آبیاری مجدد گیاه، خاک آن باید کاملا خشک شده باشد.
دما و رطوبت مناسب برای نگهداری آلوئه ورا
آلوئه‌ورا در بین ۱۳ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت/ ۱۲ تا ۲۹ درجه سلسیوس) بهترین عملکرد را دارد. این گیاه نمی‌تواند سرما و رطوبت را تحمل کند؛ اما تا ۵ درجه سانتی‌گراد (۴۰ درجه فارنهایت/ ۴ درجه سلسیوس) را نیز تحمل خواهد کرد.
بیشتر بخوانید:
مطالب مرتبط:

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا